par bitēm un ne tikai

Blogs

Pirmā pavasara izlidošanās

Ir februāra vidus un gaisā jūtama pavasara tuvošanās.

Bites šīs pirmās relatīvi siltās pavasara dienas gaida visu ziemu, jo pie pirmajiem atbilstošajiem laikapstākļiem tās aplidojas. Šodien pie mums Piltenē saulītē ir aptuveni +8 grādi.

Aplidošanās laikā tās “atvieglojas”, jo šāda izdevība nav bijusi visu ziemu (!!!), veic nelielu lidojumu ap dravu un atgriežas mājās. Stropā tās nenokārtojas, tāpēc cītīgi ciešas līdz pirmajai saulainajai un siltajai pavasara dienai. Pēc šīs izklaides tās atstāj redzamas pēdas uz stropiem.

Pie reizes ielūkojāmies stropos un secinājām, ka visas saimes ir sekmīgi pārziemojušas. Tas, protams, sagādā neviltotu prieku! Dažas saimes jau sākušas perot. To var viegli pārbaudīt uzliekot roku uz ligzdas sedziņas – ja jūtams siltums, perošana ir sākusies! Dažām saimēm ligzdu sašaurinājām, jo rudenī bijām atstājuši par daudz kāres, un atbrīvojām saimes no kritušajām bitēm.

Atliek vien gaidīt silto pavasara laiku!

februāris 16th, 2019|Tags: , , , |

Par bišu ērcēm rudenī

Gluži tāpat kā cilvēks palīdz saviem pūkainajiem mīluļiem, piemēram, kaķiem vai suņiem atbrīvoties no parazītiem, mēs palīdzam mūsu čaklajām bitītēm cīņā ar varrozi – bišu ērces jeb varras parazitēšanu uz bitēm.

Tuvojoties ziemai ir svarīgi bites maksimāli atbrīvot no varras ērcēm, jo mūsuprāt vasaras laikā, pēc pavasara pretvarras pasākumiem,  bišu kolonijā savairojas ērces, savukārt tuvojoties aukstajam laikam samazinās bišu skaits. Sarūkot bišu saimei, nesarūk ērču skaits, līdz ar to proporcionāli ērču skaits saimē ir palielināts. Ērces pārnēsā dažādus vīrusus, kā arī novājina bites un saime var aiziet bojā. Tāpēc mūsu uzdevums ir palīdzēt bitēm cīņā ar šīm ērcēm. Ir dažādi veidi, kā to darīt – šajā reizē mēs izvēlējāmies Varostop plāksnītes, kas apstrādātas ar pretvarras līdzekļiem.

Katrā stropā mēs ielikām 2-4 plāksnītes, atkarībā no saimes lieluma. Pēc 30 dienām paredzēts plāksnes ņemt ārā un iznīcināt.

Pie viena stiprākajām saimēm pēdējo reizi papildinājām barotavas ar invertsīrupu.

septembris 24th, 2018|Tags: , , , , |

Sākam gatavoties ziemai

Bites jau jūt, ka vasara tuvojas noslēgumam un nāk ziema. To var manīt, jo netiek vilktas jaunas šūnas un bišu skaits stropā samazinās.  Augustā mēs sākām sašaurināt bišu ligzdas un šobrīd piebarojam bites ar invertsīrupu.

Sākumā izņēmām visas kāres no magazīnas, kurās vēl bija sanests pēdējais sviežamais medus. Slotiņa ir pazudusi, tāpēc izmantojam žagaru buntīti. 🙂

Mēs savā dravā izmantojam gan iekaramās, gan virskāru barotavas (otrās ir pašu pagatavotas un kā hermētiķis izmatots bišu vasks).

Bildē zemāk redzama sašaurināta ligzda, iekaramā barotava labajā malā un pakojums kreisajā.

Sākumā lējām ar krūku, pēc laika sapratām, ka liet no pustukša spaiņa ir daudz ērtāk.

invertsirups

Liekam arī virsbarotavas.

Bites priecīgas par gardo mielastu un steidz visu sanest ligzdā! Ziema nāk!

septembris 1st, 2018|Tags: , , |

Trans. Kas tas tāds un kāpēc viņš šobrīd ir bēdīgs?

Rudens jau pavisam drīz nomainīs siltos vakarus un spožos saules starus pret dzestru vēju un tumšākiem vakariem. Izklausās bēdīgi? Tas nav ne uz pusi tik bēdīgi kā trana mūža nogale. Vasaras beigās trani tiek padzīti no stropa un nolemti nāvei badā un/vai aukstumā.

Kas ir trans? Vīriešu dzimtes bite, kas dzīvo saimē. Tas ir aptuveni 2 reizes lielāks par darba biti un tam nav dzeloņa, tādēļ, šos mīlīgos kukaiņus droši var paņemt rokās un nebaidīties par dzēlienu, pampumu un niezēšanu nedēļas garumā.

Vasaras beigas ir tas laiks visā biškopības sezonā, kad trani stropā paliek arvien mazāk un mazāk, jo savu galveno uzdevumu – apaugļot bišu māti – tie jau sen ir paveikuši. Arī mēs to novērojam pie mūsu saimēm – omulīgie bišu vīriņi paliek arvien mazāk un tranu peri uz kārēm vairs nav. Bišu māte vairs nedēj tranu olas, bet darba bites tranus no stropa vienkārši izdzen, jo no tiem vairāk nav jēgas – tie lieki tērē bitēm nepieciešamo pārtiku un ne-strā-dā!!! Čaklajām bitēm tas nekādā veidā nav pieņemams.

Tomēr nav gluži tā, ka trani būtu liekēži, kas tiek pabaroti un aprūpēti. Ir dzirdēts, ka trani stropā palīdz uzturēt siltumu, un reizēm mēdz pat palīdzēt dzesēt stropu, ja tas nepieciešams. Pie tam, lai iegūtu spēcīgu saimi, bišu mātei jātiek apaugļotai ar ģenētiski kvalitatīvu tranu, tādēļ arī pārošanās lidojums ir tik ekstrēms, lai tikai pats labākais, ātrākais un spēcīgākais trans tiktu pie bišu mātes un to apaugļotu. Bēdīgākais šajā stāstā ir tas, ka pēc bišu mātes apaugļošanas, trans iet bojā.

Fotogrāfijā redzams trans un darba bite no mūsu pašu dravas.

augusts 7th, 2018|Tags: , , , , |

Vasaras medus ir klāt!

Vasara šogad nebeidz pārsteigt! Silta un saulaina kā pasakā! Lai gan ilgstošais karstums un sausums mazliet liek raizēs savilkt pieri, tomēr pagaidām šķiet, ka bites ar esošo situāciju ir apmierinātas, un mēs tāpat, jo spietošanas noskaņojums nav nevienai saimei.

Arī šodien mūs lutināja ideāli laika apstākļi – kā radīti, lai izsviestu medu. Pašas bites dažos stropos jau bija pasākušas nakšņot uz skrejas, kas mums lika domāt par to, ka kāres varētu būt pilnas. Nekļūdījāmies – apskates laikā pavērās brīnišķīga aina – magazīnas pienestas pilnas un kāres skaisti aizvākotas. Vai var būt kas labāks, ko biškopja acij skatīt?

Tikām pie svaiga medus, kas sanests no liepziediem, facēlijām, āboliņa, rudzupuķēm un citiem vasaras pilnbrieda ziediem.

Ja vēlies nogaršot mūsu medu, droši sazinies ar mums vai raksti Facebook: https://www.facebook.com/matisonudrava/

jūlijs 21st, 2018|Tags: |

Facēlijas

Facēlijas mums ir zināmas kā lielisks nektāraugs. Par šo augu internetā var atrast daudz informācijas.

Šogad mēs vēlējāmies paeksperimentēt un netālu no mūsu dravas apsējām nelielu lauka daļu ar facēliju. Neskatoties uz trako sausumu, facēlija tomēr ir spējusi izaugt un uzziedēt, lai priecētu ne tikai bites, kamenes un tauriņus, bet arī mūs pašus, jo violetais lauks izskatās satriecoši!

jūnijs 18th, 2018|Tags: , |

Pavasara ienesums

Maija siltais laiks bija kā garants tam, ka pavasara ienesumam jābūt labam! Un ir! Šodien sviedām pirmo šī gada medu. Prieks, ka šogad visiem biškopjiem bijis veiksmīgs pavasaris.

frame filled with honey
Dravnieka sapnis – pilna un aizvākota kāre ar medu.
honey
M-Dravas medus.

jūnijs 9th, 2018|Tags: , |

Maija beigu apskate

Maijs šogad mūs lutina ar burvīgiem laika apstākļiem, ienesums arī ir vērtējams kā labs, jo stropi jau pildās ar medu.

Šajā pavasarī saskārāmies ar tādu problēmu kā tranene. Tā ir darba bite, kas dēj neapaugļotas olas, no kurām rodas trani. Ja kaut kādu iemeslu dēļ aiziet bojā bišu māte, tad saimē parādās tranene un tad saime ir lemta bojāejai, jo nerodas jaunās darba bites. Vienu no mūsu saimēm bija pārņēmusi šī problēma, tādēļ nolēmām rīkoties.

Ko darīt?

Iepazīstoties ar citu dravnieku pieredzi un palasot literatūru, nolēmām rīkoties šādi:

  • Sagatavojām tukšu stropu, kuru nolikām līdzās tranenes stropam, un skrejas priekšā pielikām ziedputekšņu ķērāja sietu, ar domu, ka tranenei jau tā būtu ļoti grūti tikt atpakaļ uz stropu, bet izkļūt cauri ziedputekšņu ķērāja caurumiņiem būs neiespējami – dubults neplīst. Kāds biškopis varbūt apšaubīs šo metodi, bet mūsu gadījumā tā nostrādāja uz maksimumu, jo papildus atbrīvoja saimi no milzīgā tranu daudzuma, kuri tikai tērēja saimes resursus.
  • Netālu no stropa visas bites, kas bija uz kārēm, nokratījām zālē, izslaucījām stropu un aizvācām to. Protams, stropa maiņa nav obligāta.
  • Pēc laika, kad visas lidojošās darba bites bija salīdušas jaunajā stropā, ielaidām tur jauno bišu māti. Bites pieņēma jauno māti uzreiz – sāka to laizīt, kas ir laba zīme.
  • Pēc dienas apskatījām atjaunoto saimi un secinājām, ka viss izdevās – jaunā māte ir iedzīvojusies.
  • Pēc nedēļas kārēs jau bija sadētas jaunās olas, šoreiz kārtīgi, pa vienai katrā šūnā. Apsveicinājāmies arī ar jauno bišu māti – saime ir izglābta no bojāejas!

Jauno māti pirms likšanas stropā iezīmējām, lai turpmāk pie apskatēm vieglāk atrast. Šī gada krāsa – sarkanā!

Attēlā: jaunā bišu māte ar šī gada aktuālo krāsojumu. Redzamas arī svaigi izvilktas šūnas ar svaigo medutiņu!

bišu māte

maijs 31st, 2018|Tags: , |

Bites izgraušanās no šūnas

Pēdējā bišu apskatē, kad pārliecinājāmies par peru attīstību un bišu māšu darbīgumu, mums bija lieliska iespēja būt par lieciniekiem brīdim, kurā rodas jauna bite. Patiesībā, nevis rodas, bet gan izgraužas no šūniņas, kurā iedēta, izgājusi vairākus attīstības posmus un izaugusi par darba biti, kura nu gatava strādāt savas saimes labā.

Par laimi bija paķēries līdzi telefons, lai iemūžinātu šo fantastisko brīdi video formātā! Video redzams, kā bite pati izgraužas ārā no šūnas. Video ir saīstināts, jo pilnīga šūnas atvēršana bitei aizņem daudz laika. Piedāvājam apskatīties arī ar Jums.

maijs 5th, 2018|Tags: , , , , , |

%d bloggers like this: